This month, we’re shopping our kitchen in order to use up what we have so we can save money and clear kitchen clutter.
Here we go with Day 19 of the Pantry Challenge!
Another quiet day since I am taking this week to get computer stuff done rather than baking/cooking/shooting as the past few weeks have gone. It’s been a nice change of pace.
I’ve also started to get my step count up again. I did so well last summer, but once I got Covid in September, it has been hard to get going again.
What We Ate
Breakfast – Kids did their own thing. Bryan and I had Protein Overnight Oats. Seriously soooo very good. Please try it soon!
Lunch – On Christmas Eve when I stopped into Sprouts for our sushi rolls, I found tamales marked down to 99 cents/6-pack. That was lunch today along with veggies and remaining taco leftovers.
Dinner – Since it was date night, it was just the kids at home. They had DIY ramen. They make it reallly fancy, not the Top Ramen my mom used to make.
How did Day 19 go for you?
Kathryn M
B – Made a box of cranberry orange muffins. They made plenty for a couple of days of breakfast and snacks too.
Lunch – made a big homemade pizza. Used up the last of a jar of opened pizza sauce and a couple of different opened mozzerella cheese packets that were floating around in the fridge. Packaged the leftovers for weekend work lunches on Sat and Sunday since I am working both days.
Dinner – leftover brat and tator tots that needed to go away.
Leslie.
Could you put a Ramen recipe on your site? Thanks for considering.
Jessica Fisher
Yes! It’s on the calendar!
Heather M
Day 19:
I stopped in the grocery store(a ralph’s/kroger affiliate) just to grab some cilantro and a single poblano pepper for a dinner I want to make this weekend and decided to check out the clearance meats since it was morning. Wow so disappointing. Lots of stickers, but I’m sorry, $1.83/lb for chicken drumsticks is NOT a clearance price. Especially when your boneless skinless chicken breasts in the value pack are on sale for $1.79/lb. I grabbed a package because that is an amazing price AND we only have one meal’s worth(plus leftovers) left of B/S chicken breast. Who knows, maybe I’ll grab another package Tuesday, it’s such a good price. I almost grabbed a small skirt steak, too, but decided that the $6 wasn’t necessary (also not low enough for clearance) when we still have so much to get through in the freezer. Sigh. These clearance prices aren’t what they used to be- often only $1 off the regular prices. I spent $11.03 total- $7.84 of it on 4.5 lbs of the chicken, $74.04 overall this month.
B: we both skipped
L: L took the leftover pork chop, zucchini, rice; I had my leftover lunch out-rest of that fancy BLT and potato salad
Appetizer out: we had a last minute friend in town for a few hours and met up with her for some tableside guac and chips and lemonades to catch up
D: pan-grilled salmon atop a white bean potato arugula salad. Used those plain roasted potatoes from the other night for this, half a can of white beans (plans in place for other half), and made a quick vinaigrette with the half-lemon in the fridge, plus capers, mandarin flavored olive oil(a gift-so good!), dashes of garlic powder and salt. Delicious. A bit leftover since we had had that appetizer and weren’t as starved. Salmon was from the freezer. Slowly but surely seeing a little space in there. The cupboards are still too full. I’m trying to use things each day from each place- freezer, cupboards, fridge. It’s sort of happening that way.
Lynn from NC Outer Banks
Hi Heather. Is that HT where you’re shopping? I know they had BSCB at that price this week here, but I resisted since I’ve already busted my original budget. That is a good price at 1.79. And agreed-not a good price on drumsticks since they are about a bite’s worth! I know here, very occasionally, I’ll see drumsticks and thighs for .99. That’s what I paid for bone in thighs earlier in the month, and they were the Springer Farms brand, so a more expensive brand. I was actually able to get them for .88 due to an instore promotion. I probably should have gotten another package. I’m debating about a package of their lean ground chicken burgers that I can get for 1.50/# til Tues. I’ve got lots to eat too, but my husband has requested some chicken burgers, so we’ll see. But I agree, the prices and sales (or lack thereof) are just disappointing.
Heather M
Hi Lynn! Yes, it was HT. 🙂 I hadn’t bought any proteins at all this month yet, so the chicken breast price, especially given we are almost out, well it was a no-brainer to buy some. I am realizing that it is the first, and perhaps only protein (besides some yogurt) I’ll buy this month. We even have had enough eggs as I bought way too many a few days before christmas (we eat them on christmas day with our traditional christmas breakfast). Luckily. 🙂
Lynn from NC Outer Banks
Jessica, I have a question for you. If I were going to use flax seed as an egg substitute, do I need to grind my whole flax seeds to make flax seed “meal”? Or do I just use whole flax seeds? In your post, it shows a bag of seeds vs meal. I’m not clear on that, but I may have misread the info. If they need to be ground, how do I do that? Coffee bean grinder? Thanks for your help. Down to a dozen eggs so I may soon need a substitute!
Lynn from NC Outer Banks
Jessica, I went back to look at the flax seed bag pictured and see that it says “milled” flax seeds and in the comments someone mentioned grinding the seeds in a coffee grinder so I think that is what I will try.