• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Good Cheap Eats
  • About
    • Welcome to the Good Cheap Eats Kitchen
    • Media
    • Privacy Policy
    • Disclosure
    • Contact Me
  • Members Only
    • Login
    • Club Homepage
    • Club Resource Library
    • Downloads
    • Live Club Events
  • Recipe Index
  • Recent Posts
  • SHOP
    • Purchases
    • Cookbooks
    • Planner
    • The Good Cheap Eats Club
    • Meal Plans
    • Holiday Helps
menu icon
go to homepage
  • Start Here
  • All Recipes
  • Mother’s Day Recipes
  • Subscribe
  • Shop
  • Join the Club
  • Cookbooks
  • About
  • Contact Me
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Twitter
    • YouTube
  • subscribe
    search icon
    Homepage link
    • Start Here
    • All Recipes
    • Mother’s Day Recipes
    • Subscribe
    • Shop
    • Join the Club
    • Cookbooks
    • About
    • Contact Me
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Twitter
    • YouTube
  • ×
    Home » Frugal Pantry » Grocery Shopping

    Use a Price Book to Track Grocery Prices & Save Money

    Published: Feb 14, 2017 · Modified: Jan 29, 2021 by Jessica Fisher

    FacebookTweetPinPrint
    As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases. For more details, please see our disclosure policy.

    Wondering if it makes a difference where you shop? It does! Use a price book to track grocery prices, shop the best deals, and save money.

    Use a Price Book to Track Grocery Prices & Save Money | Good Cheap Eats this …

    Want to save this post?

    Enter your email below and get it sent straight to your inbox. Plus, I'll send you budget recipes and money-saving tips every week!

    Save Recipe

    I’ve never been one to keep a price book. I mean, I heard about them TWENTY YEARS ago, when I first picked up a copy of Miserly Moms at my grocery store. I was pregnant with my first child and we knew we were going to live on one income once the baby came. I devoured that book. In fact, it was my yearly read to keep me on the straight and narrow.

    The author was somewhat of a math geek to me since she talked so much about unit costs in that first edition. I tried it a few times along the way, but felt content to just “keep it all in my head.” I had a basic idea of what different grocery items cost.

    And for many years that system worked. Until it didn’t. Well, until I did an experiment.

    I decided to get all mathematical. One weekend, my girls and I traveled to four different nation-wide grocery stores and wrote down the prices on 12 different healthy food items that we normally buy. Then we came home and did the math.

    I was shocked and amazed at how the numbers crunched. My favorite store came in dead last, while two stores that take a bit of work to shop at were clearly the winners. I had no idea because I’d not made it a practice to track the unit costs.

    Use a Price Book to Track Grocery Prices & Save Money

    Since that a-ha moment, I’ve been keeping a price book in the form of a spreadsheet on Google Drive to help me track what we buy and how much each item costs at my different stores. I’ve crossed one of those nationwide chains completely off my list and am also tracking a California chain that I love — and hope it fares well! I like shopping there! LOL.

    Use a Price Book to Track Grocery Prices & Save Money | Good Cheap Eats

    A price book is nothing more than a process of tracking prices so that you know a great deal when you see one. Not just what you think is a great deal.

    Your price book can be as low-tech as a piece of paper and a pencil where you jot down prices. Or you can get a little more fancy with a spreadsheet. There are even several apps that will help you track grocery prices.

    I decided to do my tracking in a Google Spreadsheet. I can access it from my desktop computer as well as from the Google Sheets app on my phone. That way, when I’m out grocery shopping, I can see at a glance what the lowest price is that I’ve paid in the recent past.

    For instance, let’s look at the price of milk lately here in San Diego County:

    • Ralphs – $2.99
    • Costco – $2.25 (when you buy two)
    • Trader Joe’s – $2.99
    • ALDI – $2.40
    • Sprouts – $3.29

    Since we go through about 4 gallons a week, it’s not a problem for me to buy milk jugs “in pairs”. Since Costco is the cheapest place in town, that’s where we’re buying our milk, unless we’re pressed for time and already at one of the competitors.

    I’ve been pretty lackadaisical about milk prices. I knew Costco was cheapest, but I hadn’t really thought about how it adds up. Let’s say that I was buying milk at one of the more expensive stores and paying 75 cents more per gallon. Doesn’t seem like a big deal, right? But, at four gallons a week, that’s a difference of $3 a week or $156 a year!

    The price of milk does make a difference!

    So, as I work to get our monthly grocery budget below the USDA’s predicted $1310 for our family, you can bet I’l be keeping a price book to track grocery prices and save money!

    Do you keep a price book?

    logo for the good cheap eats club

    Not only does The Good Cheap Eats Club help you address the big question of where to grocery shop, it also tackles a myriad of challenges that cause you to struggle in the kitchen and getting food on the table. We walk through the Good Cheap Eats system that enables us to eat well, save money, and enjoy more free time.

    Don’t be stuck without these strategies to save money while eating great food that you prepared yourself! Through live videos, done-for-you meal plans, recipe helps, and time-tested strategies for saving money, you’ll learn how to make planning, shopping, and cooking easier!

    Get the support you need to make changes for the better!

    The course includes:

    • Encouragement and support to meet your goals
    • Easy, doable strategies to eat better and save money
    • Video courses to help you learn more
    • Done-for-you meal plans that you can customize with our digital meal planning platform
    • Grocery budgeting helps, including free resources each month
    • Ideas and worksheets for reducing spending, choosing the best grocery store, meal planning, using up leftovers, packing better lunches, making healthy food swaps, making better meals, preparing food to freeze, and more.

    Join the club now and start saving more.

    Use a Price Book to Track Grocery Prices & Save Money | Good Cheap Eats

    « Triple Chocolate Sundaes
    Bulk Batch Supreme Meatballs »
    FacebookTweetPinPrint

    Reader Interactions

    Comments

    1. Michelle

      September 05, 2021 at 5:53 am

      I have been interested in using a price book for a couple of years but one thing or another needed more of my time and attention.

      I have a few questions:
      1) do you print a new sheet each shopping trip or do you use the previous one as a guide then update the prices to reflect a sale or change (supply/demand; market fluctuation)?

      2) do you note the date on your sheet (or with the items) so you know when the price change occurred or when you last purchased that item?

      3) do you track all grocery/pantry/household expenses or only the ones you buy most often?

      I do not want to make this more complicated (I promise!) but I do not want to miss helpful information right from the start. =)

      Thanks for this post. I refer to it several times a year to remind myself I need to keep an eye on expenses and to keep thinking through how this would work best for my family.

      Reply
    2. Stewart Hart

      September 15, 2017 at 7:44 pm

      And what might the several apps that will help you track grocery prices?

      Reply
      • Jessica Fisher

        September 16, 2017 at 6:51 am

        Go to the app store and search: price book. I found several that way. A google search will show you more. Since I maintain mine in a spreadsheet, I don’t personally use an app, so I don’t have a specific one to recommend.

        Reply
        • Miriam

          August 22, 2019 at 5:03 am

          my spread sheets are hard to navigate on the phone, how do you manage that?

        • Jessica Fisher

          August 22, 2019 at 12:20 pm

          I prefer to use apps that are made for the phone. I keep a lot of records in the preinstalled Reminders and Notes apps for ios.

    3. Janet

      February 16, 2017 at 9:08 am

      I spend about 90% of my grocery shopping dollars at one store. I keep a price book. In my case I use the price book to track the sale cycles so I know when to stock up when a good price rolls around. I spend the other 10% on produce at a second store during the winter and at the farmers market in the warm weather. I think every family has to balance price and quality. We all love beef, but we do not purchase steaks more than 2 or 3 times a year. If we are going to eat a steak we want it to be good quality beef.

      Reply
      • Jessica Fisher

        March 09, 2017 at 7:30 am

        Great strategies!

        Reply
      • Laura

        October 28, 2017 at 3:23 am

        Thank you for sharing, this is a great idea for me to use with where I live and the limited stores available nearby (“nearby” being a relative term).

        To all the tired mamas with little ones: if you feel like your brain is not working properly to pull off a price list project… do the best you can in the time that you have, then feel good about doing a small thing that may have a big impact (like the example in this article of just looking at milk prices).

        Reply
    4. Rebecca

      February 15, 2017 at 8:46 am

      Hi.

      We’re ovo-lacto vegetarians. Is your E-Course for me? By the way. we have your good, cheap eats book. I love your vegetarian recipes in it!

      Reply
      • Jessica Fisher

        February 15, 2017 at 3:26 pm

        Hi Rebecca! So glad you enjoy the cookbook. Yes, the course is for YOU! You can ignore the one cooking tutorial that isn’t plant-based. I think everything can be applied/easily-adapted.

        Reply
    5. Laurie in CA

      February 14, 2017 at 8:36 pm

      I’ve never kept a price list. I don’t strictly go by cost in purchasing my food. Taste, texture and quality really factor in. Example, I’ve tried many plain greek yogurts. I like Trader Joe’s the best for taste and texture, has great ingredients and TJ is the closest grocery store to my house. I also think their price is pretty good but I haven’t done a price comparison. Even if I did it, wouldn’t change what I purchase. I have a problem with acid in coffee so I purchase Peet’s Alma de la Tierra at Costco. Peet’s cost more, but it is worth it to me. I basically shop at four stores all within 12 minutes of my house. We don’t have many chains that the rest of the country does (no Aldi’s, Kroger, Publix, Ralph’s). I’m not a food snob but I do like quality food.

      Reply
      • Jessica Fisher

        February 14, 2017 at 8:41 pm

        I agree that there are other reasons for making a purchase besides price. However, if all things were equal (or better) then I think it pays to know the unit prices. For instance, I’ve been buying the XL avocados from Sprouts because they were the best quality I could find. Standard price is $1.66, but I’ve paid as high as $2.50, depending on the situation. I found recently that Costco sells the XL for $1.20 and they were WONDERFUL. Win-win.

        I think with all things, “your mileage may vary”, but I’m finding that the price does make a difference. And…. my husband drives by the far stores every day on his way home from work. LOL!

        Reply

    Leave a Reply Cancel reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Recipe Rating




    Primary Sidebar

    jessica from good cheap eats

    Hi, I'm Jessica! I'm a 4x cookbook author and 6x mom. I know what it is to be in a hurry and on a budget. I believe anyone can prepare delicious meals -- no matter what's on their plate. I've been featured on Good Morning America, PBS News Hour, and NBC.

    More about me

    collage of media outlets where good cheap eats has been featured.
    teal graphic with the words, do you know what's for dinner tonight.

    Mexican Food Recipes

    • close up of crockpot enchiladas on a blue plate with fork and salad.
      Easy Crockpot Chicken Enchiladas
    • close up of freezer burrito cut in half in paper-lined basket.
      Easy Freezer Burrito Recipe with Chicken, Beans, & Cheese
    • overhead shot of bowl of salsa verde beef.
      Shredded Salsa Verde Beef (5-Ingredient Recipe)
    • side view of buffalo chicken quesadillas with filling coming out of sides.
      Easy Cheesy Buffalo Chicken Quesadillas Recipe
    • jar of jalapeño salsa with sliced chiles on top and bunch of cilantro and whole on table beside.
      Easy Homemade Salsa Recipe [VIDEO]
    • spoon of chicken taco soup over the bowl of soup.
      Chicken Taco Soup

    Reader Favorites

    • asian marinated chicken breast sliced on a plate with rice and veg.
      5-Minute Asian Chicken Marinade Recipe
    • close-up of cream of celery soup in a jar with celery leaves behind.
      Homemade Cream of Celery Soup Recipe
    • small glass pitcher of milk on black background.
      20+ Easy Milk Recipes to Use Up the Leftover Gallon
    • with a fork fluffing the baked rice in the pan with steam rising.
      Baked Rice: How to Cook Rice in the Oven
    • green onions added to meal prep salads.
      Meal Prep Salads for Easy Lunches You’ll Want to Eat
    • best pulled pork in a freezer container to freeze.
      Best Pulled Pork Recipe
    jessica from good cheap eats

    Hi, I'm Jessica! I'm a 4x cookbook author and 6x mom. I know what it is to be in a hurry and on a budget. I believe anyone can prepare delicious meals -- no matter what's on their plate. I've been featured on Good Morning America, PBS News Hour, and NBC.

    More about me

    collage of media outlets where good cheap eats has been featured.
    teal graphic with the words, do you know what's for dinner tonight.

    Mexican Food Recipes

    • chicken enchilada bake on plate with side dishes.
      60+ Budget-Friendly Mexican Dinner Ideas
    • close up of chips in black bowl.
      3 Ways to Make Homemade Tortilla Chips
    • the finished plate of loaded nachos.
      Nacho Bar
    • cooked taco meat in oval dish with taco toppings nearby.
      Easy Homemade Taco Meat
    • overhead shot of jalapeno cream cheese dip with sliced jalapeños on top and a spoon twirled in the cheese.
      Jalapeño Cream Cheese Dip
    • closeup of Spanish brown rice in white bowl.
      Spanish Brown Rice (Mexican Brown Rice)

    Reader Favorites

    • asian marinated chicken breast sliced on a plate with rice and veg.
      5-Minute Asian Chicken Marinade Recipe
    • close-up of cream of celery soup in a jar with celery leaves behind.
      Homemade Cream of Celery Soup Recipe
    • small glass pitcher of milk on black background.
      20+ Easy Milk Recipes to Use Up the Leftover Gallon
    • with a fork fluffing the baked rice in the pan with steam rising.
      Baked Rice: How to Cook Rice in the Oven
    • green onions added to meal prep salads.
      Meal Prep Salads for Easy Lunches You’ll Want to Eat
    • best pulled pork in a freezer container to freeze.
      Best Pulled Pork Recipe

    Footer

    back to top

    About

    • Privacy Policy
    • Disclaimer
    • Terms & Conditions
    • Shipping Policy
    • Return Policy
    • Digital Shop

    Newsletter

    • Sign Up! for emails and updates

    Contact

    • Contact
    • About

    As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.

    Copyright © 2023 Good Cheap Eats