What I spent on groceries in October

We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites. We participate in other affiliate programs as well. For more details, please see our disclosure policy.

Want a peek into our grocery cart? Here’s how I’m buying groceries and feeding eight people on the cheap.

Did you know…. when I started this blog, this girl was a baby. We were still paying off consumer debt so that we could live debt-free. When she accompanied me grocery shopping, she sat in a baby carrier.

Today she pushes the cart.

It’s been a crazy ten years, so different than when I was shutting her eldest brother (now 21) in the grocery cart. In the late 90s I had no clue how to work the deals, shop the clearance, or make such canny use of leftovers.

Proof that you really can teach an old dog new tricks. 😉

Ten years ago when my girl was just a babe in arms, our grocery budget was a slim $500/month. Today my small army of boys (4 of them) has grown into a terrific team of teen and adult men — with the appetites to match.

While we’ve more than doubled our grocery budget over the last ten years, I’d say we’re still doing pretty well when it comes to sticking to a frugal lifestyle.

This past month I got a little lackadaisical in my shopping, but as you’ll see at the end of this post… it all works out!

The Grocery Geek report

For those of you new here, Grocery Geek is my regular report of how I shopped for groceries, what deals I found, and my running total of how we’re sticking to a budget for groceries.

Here’s the rundown on my shopping this week. As you read, keep in mind who and how I’m shopping:

My grocery shopping profile

To update you on my grocery geekiness:Grocery Geek: What We Spent in March | Good Cheap Eats

  • I’m feeding eight people, ages 55, 46, 21, 17, 16, 14, 11, and 10. Five of those people are males. They eat A LOT!
  • I’m shooting for a budget of $1100 this year, trying to beat what the feds think it will cost. Per the most recent USDA food cost reports it should cost our family $1349.60 to eat all meals at home under the “thrifty plan” for people of our demographics. I did the math for the upcoming birthday age switching and next month the USDA budget will be $1373.30.
  • We live in Southern California where produce is cheap, but meat and dairy are not.
  • I’m trying to feed us mostly unprocessed foods, with a few “healthier” convenience items thrown in and a junk food splurge* here and there.
  • I work at home and teach five of our kids, so I don’t have as much time for fiddling in the kitchen as I would like.
  • I no longer use coupons on a regular basis, though I do love the coupons that Ralphs offers.
  • I have at least ten grocery stores within 5.5 miles of my house. It is easy (for better or for worse) to stop at several stores to get the best deals.
  • We mostly eat at home. My husband and college age son often pack lunch and breakfast to work, but sometime have lunch out. My husband and I enjoy a date once a week. FishPapa takes one child out to “dinner with dad” once a week. We eat out as a family on average once a week.
  • BEFORE YOU JUDGE ME FOR EXTRAVAGANCE, please read this post.

What we spent on groceries in October:

ALDI

  • deli cuts $2.99
  • deli cheeses $1.99 to $2.29
  • sliced pepperoni $2.19
  • jumbo cooked shrimp $5.49
  • applesauce cups $1.39
  • sour cream $1.29
  • olives $2.99
  • tostadas $1.39
  • Doppel Keks $2.29
  • sparkling water $0.65
  • canned pumpkin $0.79
  • onions $0.99
  • apple chips $1.69
  • 10# potatoes $2.49
  • grape tomatoes $1.45
  • sourdough bread $2.89
  • chips $1.99
  • cilantro $0.33
  • ciabatta rolls $2.69
  • tea $0.99
  • crackers $1.75
  • tomatoes $0.79/lb
  • cucumbers $1.89
  • chocolate butter cookies $1.99
  • BBQ sauce $1.49
  • iceberg lettuce $0.95
  • spaghetti $1.09
  • frozen chicken tenders $12.49
  • b/s chicken tenders $1.49/lb
  • milk $2.10
  • eggs $0.95
  • whipping cream $1.99

Total spent: $145

Trader Joe’s

  • mushrooms $2.49
  • ravioli $3.49
  • cookies $1.99
  • sunflower seed butter $4.99
  • hot Italian sausage $4.53
  • almond butter $5.99
  • pasta $0.99

Total spent: $40

Sprouts

  • apples $0.99/lb

Total spent: $8

Costco

  • tomato paste $5.99
  • diced tomatoes $5.99
  • olives $9.99
  • case bottled water $4.99
  • chicken bakes $10.99
  • orange chicken $9.49
  • heavy cream $9.59
  • Thin Addictives $4.99
  • hummus singles $6.49
  • hamburger buns $2.19
  • shredded cheddar/jack $12.49
  • garlic $8.99
  • avocado oil $9.69
  • potstickers $7.99
  • canned tuna $13.49
  • mayonnaise $6.99
  • Biscoff $4.99
  • Organic beef base $5.99
  • tortillas $3.69
  • salt $2.79
  • organic maple syrup $11.69
  • pepper grinder $6.89
  • sliced sourdough $3.69
  • deli turkey breast $12.65
  • shredded mozzarella $11.89
  • sharp cheddar $8.99
  • hot dog buns $2.19
  • Yakisoba $11.99
  • yogurt $6.59

Total spent: $259

ALDI

  • eggs $0.95
  • b/s chicken breasts $1.89/lb
  • cottage cheese $1.99
  • milk $2.25
  • jalapeños $0.69
  • red peppers $0.98
  • seedless cucumbers $1.89
  • cilantro $0.39
  • roma tomatoes $0.79/lb
  • organic baby carrots $1.49
  • crushed red pepper $0.99
  • organic baby spinach $2.95
  • frozen hash browns $1.69

Total spent: $50

Sprouts

  • apples $0.98 to $1.29/lb
  • avocados $1.66
  • organic spring mix $4.99
  • red bell peppers $0.88 each
  • large container grape tomatoes $3.98
  • hibiscus tea $3.49
  • buttermilk $2.99
  • yogurt $4.49

Total spent: $40

Ralphs

  • juice $0.89 markdown
  • rice FREE after digital coupon
  • eggs FREE after digital coupon
  • pasta $1.09 markdown
  • yogurt $1.25 FREE after digital coupon
  • tuna pouch FREE after digital coupon
  • graham cracker pie crust $1.19 markdown
  • raspberries $2.99 on sale
  • carrots $0.79 to $1.99
  • mushrooms $1.19 markdown
  • lettuce leaves $1.49 markdown
  • yogurt $1.79 markdown
  • Lunchable $1.49 on sale
  • deli roast beef $3.99 markdown
  • baguette $0.99 markdown

Total spent $32

Ralphs

  • hamburger buns $0.69 markdown
  • cream cheese $1.99
  • graham cracker sticks $1.19 markdown
  • milk $2.69
  • raspberries $2.99
  • cilantro $0.99
  • mushrooms $2.49 markdown
  • vegetable medley $2.49 markdown
  • shredded lettuce $1.79
  • personal watermelon $1.50
  • bananas $0.59/lb
  • baby carrots FREE after digital coupon
  • greek yogurt $3.49

Total spent: $25

ALDI

  • milk $2.25
  • b/s chicken breasts $1.89/lb
  • eggs $0.91
  • sparkling water $0.65
  • pepperoni $2.19
  • 4# dry pinto beans $2.89
  • 2# black beans $2.69
  • sour cream $1.29
  • tostada shells $1.39
  • cottage cheese $1.99
  • cilantro $0.39
  • seedless cucumber $1.89
  • taco shells $0.99
  • tortillas $1.95
  • chips $1.99
  • chili powder $0.99

Total spent: $89

Ralphs

  • frozen pizzas $2.99 with digital coupon
  • marsala $4.99
  • flour $1.99
  • bread flour $4.99
  • chocolate chips $2.50
  • milk $1.99
  • brown sugar $2.69
  • tea $3.39
  • cornstarch $1.29
  • baking soda $0.99
  • bell peppers $0.88
  • lemons $2.99
  • 2# strawberries $1.99
  • coleslaw mix $1.79
  • mushrooms $1.19 markdown
  • cranberries $2.99
  • iceberg $0.99
  • kettle chips $0.99 with digital coupon
  • whole wheat bread $1.49 markdown
  • yogurt $0.79 markdown
  • dill weed $3.49
  • organic lemon juice $3.99
  • bacon $3.99 markdown
  • hot dogs BOGO $5.99
  • minus $3 off order
  • minus $1 off fruit purchase
  • minus $0.75 coupon

Total spent: $90

Sprouts

  • 5# potatoes $1.99
  • mushrooms $3.99
  • broccoli crowns $1.49/lb
  • pineapple $1.98
  • apples $0.98/lb
  • organic baby carrots $1.69
  • onions 3#/$1.00
  • rump roast $3.99/lb
  • cilantro $0.50
  • green onions $0.69
  • ground beef $2.99/#

Total spent: $36

Trader Joe’s

  • sparkling water $1.09
  • water $0.59
  • organic tea $2.49
  • apple cider vinegar $2.49
  • Dijon $1.69
  • baking powder $1.49
  • sunflower seed butter $4.99
  • almond butter $5.99
  • maple syrup $15.99
  • sundried tomatoes $2.99
  • ground cumin $1.99
  • hot sauce $2.29
  • ginger paste $1.99
  • whipping cream $1.29
  • string cheese $2.99
  • almonds $5.99
  • marinated olives $1.79

Total spent: $64

Costco

  • romaine lettuce $3.99
  • tortillas $3.69
  • cranberries $2.99
  • rice $8.49
  • vinegar $3.69
  • milk $4.58
  • butter $11.19
  • yogurt $5.59
  • hummus singles $6.49
  • pasta $12.99
  • mozzarella $11.89
  • chicken bakes $10.99
  • potstickers $7.99
  • shredded cheddar/jack $12.69
  • pomegranate juice $9.59
  • sparkling cider $8.59
  • yogurt $6.59
  • yakisoba $11.99
  • hams $9.38 to 10.33
  • Gruyere $10.99
  • sharp cheddar $8.99
  • pork tenderloin $19.89

Total spent: $210

Ralphs

  • frozen pizzas $1.99 with digital coupon
  • corn tortillas $2.49
  • sugar $2.79
  • beef jerky $3.99
  • chocolate chips $3.00
  • orange marmalade $5.29
  • panko $2.29
  • ginger $0.33
  • mushrooms $0.99 markdown
  • grapes $0.88/lb
  • bananas $0.59/lb
  • spinach $2.49 markdown
  • 10# russet potatoes $3.99
  • yogurt $0.59 markdown
  • organic sandwich bread $1.24 markdown
  • organic bagels $1.79 markdown
  • beef bacon $3.49 markdown
  • brats $2.49 markdown
  • horseradish $3.49
  • hot dogs $1.99
  • deli meats $3.99

Total spent: $91

Ralphs

  • rolls $2.50 to 2.79
  • cream cheese $2.49
  • eggs $3.59
  • frozen vegetables $2.79
  • chili powder $4.99
  • 3-pack bell pepper $0.99 markdown
  • grapes $0.88/lb
  • organic sandwich bread $1.29 markdown

Total spent: $32

Vitacost

  • bread flour $4.69

Total spent: $51

Spent in October: $1278

Spent in 2018:

  • January: $490
  • February: $1084
  • March: $1224
  • April: $1009
  • May: $994
  • June: $1095
  • July: $1354
  • August: $1624
  • September $787
  • October: $1278

Total spent YTD: $10,939

That’s an average of $1094/month!

As you know, I work back and forth, some months spending up to (or maybe beyond?) our budgeted amount, but I make up for it by spending less in other months. Looking at the year as an average helps me stick to our budget without freaking out.

That said, my “cushion” is almost depleted, so the next two months will be critical for keeping to 2018’s new budget. Since we plan to do a 2- or 3-week pantry challenge in November, I think we might do okay. It will be a little tough, since the holiday foods are so tempting to me, but I took a look at the calendar today, and I might be too busy to do much shopping!

How is YOUR grocery shopping going?

About Jessica Fisher

I believe great meals don't have to be complicated or expensive. There's a better way, and it won't take all afternoon.

Subscribe to Good Cheap Eats
Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. Janet says:

    What are Doppel Keks?

  2. Melissa says:

    I spent $1,300, instead of my usual $1,200 last month. I bought some special foods for the kids to eat while their dad & I were out of town. The 5 week month also affected us. Plus I bought 150 lbs of local butternut & spaghetti squash. My grocery budget is always pushed in November & December with all of the holiday stockups. But, overall, I’m still nearly $300 less per month than the government’s thrifty plan for my family, so I’d consider that a win.
    As always, great job, Jessica! I wish I had an Aldi here 🙁

    • Aldi really has made a huge difference in my budget. That said, you can make it work, you just have to pay more attention.

  3. Laura in NH says:

    Under in September and over in October here…it does even out I think in the end. We’re planning to purchase a locally raised/butchered pig this month but I’ve set aside funds for that. Love the idea of a mini pantry challenge this month in the weeks prior to Thanksgiving! Because we don’t host any of the larger gathering for the holiday season I can usually keep our meals simple and not go gang busters on the holiday food. The kicker for us here in New England is that the price of produce increases significantly beginning now and won’t go back down until May/June.

    • I can imagine that winter produce prices get crazy. How about focusing on frozen, canned, and dried? Also, hone in on what’s on sale, typically things like cabbage and citrus?

  4. Roberta says:

    We were up in October as well. We came in at $366.82, but that includes two bushels of apples and some splurge items that we bought at the orchard store. Our monthly average is at $243.98 for the three of us, so overall we’re still doing pretty well.

    • How great to find a good deal on apples! I haven’t seen a good price in awhile.

      • Roberta says:

        Friends of ours operate the orchard, so they gave us a deal on mixed seconds. The mixed variety of apples makes the best applesauce! We can a bunch of applesauce and apple butter for gifts and for our own use. We also have a little Anna apple tree in our backyard, so when it’s producing we have “free” apples to munch on. We like Annas sliced for eating and for applesauce, but they are not good storage apples.

        • I love Annas. We used to live near apple country (SLO) and would go to See Canyon and buy bags and bags of heirloom varieties. They were absolutely amazing!

          • Roberta says:

            Annas seem to be the only variety that will actually produce in our zone; otherwise we’d probably have other varieties as well. Instead, we make an annual trek to Oak Glen to get varieties not available in the stores (Winesap, Liberty, Arkansas Black, etc.). It gives us a good excuse to see our friends as well.

            Are there still orchards in Julian? If so, it might be close enough to you to be worth the drive, especially since your girls are still young enough to enjoy the “field trip.” 😉

        • I think we missed our window. Apples this far south ripen really early. I have had vertigo for two months now, so when it was really bad for vertigo was the really good time for apples. Next year!

          • Roberta says:

            Oh, bummer. Vertigo is so debilitating. Hope it clears up soon!

  5. Marci says:

    As usual, Im jumping back on the band wagon of food budgeting as the holidays come around. I’ve been downsizing our pantry over the past several months- trying to minimize waste by including leftover nights in our weekly menu, purposely not going to costco as often as I was and using amazon subsciption (part of my effort to avoid the stores- to curb my spending…haha). According to USDA we should be at about $1562/month for family of 5 in Hawaii- Im at about $800-$900.

    • You are doing an awesome job, Marci! Nicely done! Hawaii is a tough place to beat the USDA reports!

  6. Sandi says:

    While my aim is $200/month, I’m okay with up to $225. Our YTD average is $215, so I guess it’s working. It would have been a lot nicer number if we hadn’t been without power for so long that I dumped everything from the house fridge and freezer when power came back on. That was difficult to do, and I had to just shut off my brain so I would not think about what I was actually doing. At least the shelves and drawers were nice and sparkling clean afterwards! We had prepped the outdoor freezer well enough that those items survived. The mental anguish of how much money would have been thrown away from there… Nope. Don’t want to do that again. I finally broke down and bought a generator for next time. Hurricanes taking out power 3 years in a row is enough!

    Replacing what was thrown out has taken a small chunk of change. It also renewed the determination to clear out the outdoor fridge. I go through the spurts of efforts and then slide back into laziness. We are focused again! Part of how we saved the outdoor freezer was because we had been working on it and had some open space. Yay for pantry challenges! When we heard the hurricane was coming, we shoved water bottles in every nook and cranny and cranked the temp up to max. It had 2 days like that before Michael arrived. That way everything was fully frozen solid plus all the water bottles helped hold the temp when the power went out. We refused to open the door at all until power came back in order to keep every bit of cold air in and warm air out. When power was restored, we checked it and a few items on the top shelf had softened (warm air rises!) so I chucked those but everything second shelf down was still firmly frozen. Hallelujah!

    We do tend to stock up on fun items in Nov and Dec when they are on special sales. We are going to try to hold back from some of those this year, but that will be a challenge. We do not need them, though. If you pass a crazy woman in the store arguing with herself that she does not need it and should not get it just because she wants it, it’s probably me. Tell me to hold firm! LOL

    • So glad you weathered the hurricane well! It can be so sad to see all that food go bad. Yikes!

      And yes, it is hard to stick to that resolve! I hear you on that.

Share Your Thoughts

*