What I spent on groceries in April (The Grocery Geek Report)

We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites. We participate in other affiliate programs as well. For more details, please see our disclosure policy.

Does looking at other people’s groceries fascinate you like it does me? The grocery cart is a lot like a medicine cabinet. You can tell a lot about a person by perusing their shopping items. Want a peek into our grocery cart? Here’s how I’m grocery shopping and feeding eight people on the cheap.

resuseable grocery bags

Whew. That month went by quickly. Wasn’t it just Easter?!

It’s been a busy month for me with school, work, and life. Every day was so busy, I honestly didn’t keep a running tally on my grocery shopping; I was a little nervous when I started to write this post. Turns out, I needn’t have worried! Good Cheap Eating pays off, my friends!

I made some interesting observations about this month’s SIXTEEN shopping trips. I’m a little embarrassed by that number, quite honestly. I shopped this often due to a number of factors:

  • the vast quantity of food my people eat in a given week. We still only have one refrigerator, so there’s only so much I can buy at one time.
  • the fact that each of my top five stores — there are at least 15 chains within an easy drive of my home — have some really great qualities. I end up “cherry picking,” getting the best items at each store.
  • the fact that I do a lot of running around during a week, so it’s not that hard to make a quick stop, particularly if I’m driving in my husband’s car and not my big Scourge.
  • the fact that I was holding out for a big stock-up trip to ALDI, so I made lots of little stops to hold me over. Alas, I only made it to ALDI twice.

It’s true; I’ve found that my five main stores (Ralphs, Costco, Sprouts, ALDI, and Trader Joe’s) have very different positives.

  1. Ralphs has the widest selection and great sales/clearance prices on items that I can’t really find cheap elsewhere, like organic bread, high quality baking goods, and meats.
  2. Costco is my go-to for a number of items like oils, cheese, some produce, and deli meats.
  3. Sprouts, while lagging in quality lately, has competitive pricing and better quality of produce than ALDI.
  4. ALDI has the rock-bottom pricing on lots of things, but is too far to go on a whim.
  5. Trader Joe’s is the easy spot for my husband to stop on date night if I need a few things. 😉 Plus, it’s got the best pricing on Asian ingredients, and they sell Ak-mak, which no other local store does.

I’m hoping to get a better handle on planning my shopping trips next month so that I can shop less often. Think I could cut this down by half? I’m thinking I could, especially if I make a list of all the things I bought at Costco this past month and make a stock-up list for the month. I’ll report back soon.

Need help trimming the budget? Grab A Week of Good Cheap Eats: Breakfast, Lunch, and Dinner Plans to Help You Trim the Budget.

The Grocery Geek report

For those of you new here, Grocery Geek is my regular report of how I shopped for groceries, what deals I found, and my running total of how we’re sticking to a budget for groceries.

Here’s the rundown on my shopping this week. As you read, keep in mind who and how I’m shopping:

My grocery shopping profile

To update you on my grocery geekiness:Grocery Geek: What We Spent in March | Good Cheap Eats

  • I’m feeding eight people, ages 55, 45, 20, 17, 15, 13, 11, and 9. Five of those people are males. They eat A LOT!
  • I’m shooting for a budget of $1100 this year, trying to beat what the feds think it will cost. Per the USDA food cost reports it should cost our family $1336.20 to eat all meals at home under the “thrifty plan” for people of our demographics.
  • We live in Southern California where produce is cheap, but meat and dairy are not.
  • I’m trying to feed us mostly unprocessed foods, with a few “healthier” convenience items thrown in and a junk food splurge* here and there.
  • I work at home and teach five of our kids, so I don’t have as much time for fiddling in the kitchen as I would like.
  • I no longer use coupons on a regular basis, though I do love the coupons that Ralphs offers.
  • I have at least ten grocery stores within 5.5 miles of my house. It is easy (for better or for worse) to stop at several stores to get the best deals.
  • We mostly eat at home. My husband and college age son often pack lunch and breakfast to work, but sometime have lunch out. My husband and I enjoy a date once a week. FishPapa takes one child out to “dinner with dad” once a week. We eat out as a family on average once a week.
  • BEFORE YOU JUDGE ME FOR EXTRAVAGANCE, please read this post.

What we spent on groceries in April:

Ralphs

(includes Easter grocery shopping)

  • tortilla chips $1.77 to 2.44 with sales and digital coupon
  • cream cheese $1.79
  • cilantro $0.69
  • jalapeno pepper $0.12
  • carrots $2.69
  • organic romaine $0.74 with digital coupon
  • clementines $3.77
  • russet potatoes $3.99
  • strawberries $1.25
  • pepperoni $3.49

Total spent: $24

Costco

(includes Easter grocery shopping)

  • milk $4.20
  • graham crackers $7.69
  • triscuits $8.99
  • bacon $13.99
  • avocado oil $9.69
  • organic almonds $12.99
  • organic frozen berries $7.99
  • rolled oats $8.39
  • olive oil $14.99
  • snap peas $4.49
  • turkey breast $14.44
  • crumbled feta $6.79
  • shredded cheddar/jack $11.89
  • heavy cream $9.59
  • mayonnaise $4.99
  • shredded mozzarella $10.99
  • whole craisins
  • organic red peppers $6.99
  • single hummus packs $6.49
  • pesto $7.89
  • cucumbers $3.99
  • tortillas $3.69
  • hot dog buns $2.19
  • 2 dozen eggs $3.69
  • strawberries $4.99
  • cheesecake $13.99

Total spent: $230

Groceries on the counter

One of the things that keeps me going back to Ralphs is the treasure-hunting known as “find the yellow Woohoo!” tags.

Ralphs

  • tea $2.99 to $3.99
  • milk $1.99
  • juice $1.09 on clearance
  • black beans $1.19
  • eggs $3.59
  • sweet potatoes $1.70
  • bagged salad $1.79
  • spinach kale blend $2.99
  • bananas $0.59/lb
  • yogurt – free to $1.99
  • minus 5% off order digital coupon

Total spend $27

Groceries in the back of the car

ALDI

  • sparkling water $0.69 after CRV
  • crushed tomatoes $0.99
  • organic tomato paste $0.69
  • boneless skinless chicken breast $1.49/lb
  • pepperoni $2.19
  • broccoli crowns $1.28
  • eggs $0.94

Total spent $60

Sprouts

  • mushrooms $3.49
  • broccoli crowns $0.98/lb
  • cilantro 2/$1
  • pineapple $0.88 each
  • apples $0.77/lb
  • jalapeños $0.20
  • avocados $2.00
  • limes 2/$1
  • mini watermelon $1.98
  • organic heirloom tomatoes $1.48
  • organic cucumbers $0.77 each
  • organic fuji apples $0.98/lb
  • organic mangoes $0.98 each
  • red bell peppers $0.88 each
  • red leaf lettuce $0.88
  • roma tomatoes $0.77/lb
  • bananas $0.59/lb
  • onions 2#/$1.00
  • organic lime juice $4.49
  • sausage $2.99/lb
  • ground beef $3.99/lb

Total spent $69

Ralphs

  • masa $2.79
  • 5# dry pinto beans $3.99
  • sandwich bread $1.59
  • 1 # dry black beans $1.19
  • organic romaine hearts $3.39
  • carrots $1.49
  • blackberries $0.88
  • canned tomatoes $1.69
  • garbanzo beans $0.80
  • protein bars FREE after coupons
  • organic sandwich bread $2.99
  • chicken breast $1.79/lb
  • italian sausage $1.49 to $1.99
  • baguette $0.99
  • minus $2 produce coupon
  • minus $3 meat coupon

Total spent $45

Trader Joe’s

  • white vinegar $2.29
  • sesame oil $2.69
  • red wine vinegar $1.99
  • soy sauce $2.99
  • milk $1.69
  • chocolate milk $3.99
  • maple syrup $15.99
  • ginger paste $1.99
  • pasta $0.99 to $1.49
  • Ak-mak $1.99
  • whipping cream $1.29

Total spent $44

Walmart

  • 10# unbleached flour $3.48
  • 5# whole wheat flour $5.98
  • sesame seeds $3.97
  • poppy seeds $3.97

Total spent $17

Costco

  • canned tuna $12.99
  • hummus singles $6.49
  • organic red peppers $6.99
  • tortillas $3.69

Total spent $30

Costco

  • tortilla chips $3.49
  • rotisserie chickens $4.99 each
  • tortillas $3.99
  • croissants $5.99
  • habanero sausages $13.89
  • apple and chicken sausages $13.89
  • organic romaine $3.99
  • country style pork ribs $15.43
  • kale salad $4.99

Total spent $85

Apple cider on a grocery store shelf

Keep your eyes peeled in the store. There were lots of juices on the Buy 5 Save $5 special, but these were on closeout so they were much cheaper than all the others.

Ralphs

  • name brand apple cider $1.09 on closeout plus WYB5
  • frozen potatoes $2.19
  • yogurt $1.59 on clearance
  • pepper $0.79 to $1.49
  • sweetened condensed milk $0.99
  • King Arthur flour $2.49/5# bag!
  • eggs $3.99
  • apples $0.99/lb
  • mushrooms $1.89
  • baby spinach $4.49
  • strawberries $0.99
  • uncured lunch meat $2.99

Total spent $56

spreadable cheese

My Aunt Cass, who traveled extensively and even lived in Norway for a time, passed away at the beginning of the month. We tried out this Norwegian goat cheese in her honor.

ALDI

  • eggs $0.87
  • carne asada meat $3.99/pound
  • frozen hash browns $1.69
  • organic bread $3.99
  • sour cream $1.29
  • pineapple chunks $0.95
  • cream cheese $1.29
  • goat cheese spread $3.19
  • tomatoes $0.75/lb
  • organic diced tomatoes $1.65
  • crushed tomatoes $0.99
  • organic coconut oil $3.99
  • taco shells $0.99
  • milk $2.10
  • sparkling water $0.69 after CRV
  • hot dog buns $0.79
  • seedless cucumbers $0.79
  • broccoli $1.25
  • strawberries $0.89
  • brie $2.99
  • applesauce cups $1.39
  • boursin $3.69
  • yellow onions $1.35
  • chicken breast $1.89/lb

Total spent $81

King Arthur Flour in a grocery cart

Yes, I really did buy 75 pounds of flour this month! This is only part of my haul. Normally King Arthur Flour is $6/bag. These were on sale for $2.49! I stashed them in the freezer. I’ve been baking most of our bread with Marilla, my sourdough starter that from my friend Kate who lives in Canada. We go through a ton of flour each month, so this will really help keep the costs down.

Ralphs

  • King Arthur flour $2.49/5# bag!
  • shredded cheese $4.69
  • yogurt $1.59
  • strawberries $0.99
  • cilantro $0.50
  • jalapeños $0.23
  • green onions $0.49
  • avocado $2.99
  • onions $1.59
  • organic chocolate chips $1.49
  • sour cream $1.99

Total spent $48

Costco

  • sharp cheddar $8.99
  • turkey breast $3.99/lb
  • organic red peppers $6.99
  • sliced fresh mozzarella $4.99
  • uncured Italian deli meats $12.99
  • shredded mozzarella $11.39

Total spent $74

groceries in shopping cart

Everything in this cart was more than 50% off. Unfortunately the kale went off really quickly so we had to chuck it. I didn’t list the egg dye below because it’s not food, but they were 15 cents each! I won’t be buying egg dye for a long time.

Ralphs

  • yogurt $1.59 on clearance
  • pears $0.88/lb
  • clementines $3.99
  • carrots $1.49
  • baby kale $1.49 on clearance
  • bananas $0.59/lb
  • mushrooms $1.49 on clearance
  • sour cream $1.99
  • eggs $0.99 on clearance
  • fage $1.29 on clearance
  • organic whole wheat bread $1.49 on clearance
  • pickles $2.19 on clearance

Total spent $32

Sprouts

  • carrots $1.25
  • 2# strawberries boxes $1.98
  • 5# potatoes $1.99
  • broccoli crowns $0.98
  • campari tomatoes $0.98
  • jazz apples $0.98
  • cilantro $0.50
  • jumbo avocados $1.66
  • red bell peppers $0.98
  • romaine lettuce $0.99
  • bananas $0.33/lb
  • sushi $6.49 to $7.99
  • ground pork and beef $3.99/lb
  • hamburger buns $2.99
  • frozen potstickers $3.99
  • frozen orange chicken $14.98

Total spent $32

Total spent in April: $1009

Spent in 2018:

  • January: $490
  • February: $1084
  • March: $1224
  • April: $1009

Total spent YTD: $3807

That’s an average of $952/month!

So, we did okay! I’m going to strategize better in May and see how low we can go. I just might have found my dream house which will make beans and rice so much more attractive! Having a goal for your money-saving efforts is always so helpful.

How did YOUR grocery shopping go this month?

reusable grocery bags

About Jessica Fisher

I believe great meals don't have to be complicated or expensive. There's a better way, and it won't take all afternoon.

Subscribe to Good Cheap Eats
Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. Amy Schmelzer says:

    I love that I’m not the only person who stocks up on King Arthur Flour when Kroger/Ralphs puts it on their mega sale. I always feel like a crazy woman when I load up my cart with flour, but I feel even worse when I run out and have to pay full price. I make a lot of baked goods including all of our bread. I haven’t delved into sourdough though.

    • The manager did give me the side eye. Probably thought I was gonna clear the shelf. For the record, I did not.

  2. Julie says:

    How is that flour better than generic?

  3. Katy says:

    If you have a starter you HAVE to get a grain mill! They are pricey but pay for themselves and it truly only takes 5 minutes to grind. I get a 50lb sack of organic wheat berries for $35 that don’t have to be stored in my freezer and I only grind what I need. You could probably get your wheat berries cheaper…I live in “foody/expensive” sonoma county where everything costs more. I have had my grain mill for 7 years and its still going strong! Love it!

    • Julie says:

      I use my dry grain container of the vitamix to make all my flour.

    • I played with that idea about 20 years ago. It’s just not right for my season of life, or my kitchen. I have so many small appliances, I just don’t have room for one more.

  4. Becky says:

    I can’t believe how cheap you’re getting eggs out there. Here in PA, they’re up to $1.95 a dozen at Aldi, over $2 at other chains! Our Target’s had eggs on sale for .89 the week before Easter so I bought 8 dozen!!

  5. Pat says:

    Ah Grocery Geek is one of my favorite posts that you write! I love looking at other people’s carts to see what they are buying.a When I was shopping for 4 to 6 teen age boys we went thru alot of food. Now that it is just my husband and I have been stocking up on veggies that I can freeze. I just processed 15lbs of organic green beans for .88lb. That was ALOT! I got 36 bags with enough for a meal and leftovers for his lunch.
    I have to ask–what is boursin?
    My monthly average since January is $137.77. That’s well under my planned $200 a month.
    I am sure you can cut down the number of shopping trips with stock up lists. Maybe you could try doing a stock up list for Aldi’s too. I know my Aldi’s has lower prices on canned goods and other things that don’t need refrigeration or that can be frozen.. If you can figure out what you go thru for 2 weeks at a time that can go in the pantry or freezer the drive to Aldi’s may be worth it. You could cut down on the number of trips to the store or at least cut the costs of buying non perishables at more expensive stores.
    I also like the grain mill suggestion. Maybe you could delegate the grinding and some of the bread baking to the junior cooks?
    Those are just my thoughts on ways to save some extra for the house!

    • Melissa in Georgia says:

      Boursin is a soft herb cheese – so yummy but a bit pricey. It’s a great day if I can get it on mark down or a good sale/price.

      I wanted to add that Sprouts just opened in Augusta and we happened to be going thru there. It’s a cross between trader joes and whole foods, in my opinion. I took advantage of a few deals. Their produce is really good. But getting caught up in the rest of the store would be quite expensive.

    • Sounds like you’re doing great, Pat!

  6. Melissa M. says:

    I think you & I are kindred spirits. I do love to find the deals at the grocery stores. I cherry pick from about 5 stores, too. And I make a lot of little stops, but as you said, those stops are usually paired with other outings. I’m also embarrassed about how many stops I make. We do go through a lot of food (10 of us). Right now, I’m at maximum bandwidth as far as squeezing more savings out of the grocery budget goes. There are seasons in life and now is not the season to be knee deep in lots of extra kitchen projects. I’m still a couple of hundred dollars under the gov’t’s “thrifty” grocery budget per month. The big people in our household have switched up their diets to include more protein and lots more produce. Any way you slice it, it’s just more expensive to eat that way than it is to eat a bunch of carbs. I think our food journeys are similar. I used to coupon heavily, but not much anymore. Honestly, I wouldn’t buy some of the stuff I was getting back then even if it was a great deal now. So I say, keep up the good work, Jessica, you’re doing awesome!

    • Thanks so much for your kind words. You did a great job summing up my food journey! LOL!

Share Your Thoughts

*