MENU

Grocery Geek: What We Spent in July

Want a peek into our grocery cart? Here’s how I’m grocery shopping and feeding eight people on the cheap.

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

July was a different kind of month in the Grocery Geek department. The most obvious difference is that this is my only Grocery Geek report for July. When I looked at the month and all the business it held, I decided that a monthly round up might suffice. After all, we’re all pretty busy smack in the middle of summer, correct?

Typing up all my grocery receipts in one go and looking at them all in one place was actually pretty eye-opening. It’s pretty clear when you scan these lists that our July meals focused on many of the same ingredients, often purchased at different stores. Seeing them at one glance reminds me that some stores are better than others for me to shop at for many of our groceries. Costco, I’m looking at you.

We go through quite a bit of Greek yogurt, romaine lettuce, snap peas, carrots, cheese, deli meats, and bread. And for those items Costco is the place to be. I also noticed this month that my Costco produce purchases stayed fresh much longer than those same items purchased at other stores.

The thing is I don’t love going to Costco. I think I need to change that.

In late June we bought a new refrigerator. It’s actually the Samsung I was dreaming of last year, nabbed at a great sale. One of the great things about this fridge is that you can change the settings so that 3/4 of the appliance is fridge with just 1/4 as freezer. Since I already have a deep-freeze, this is perfect for me! I’m still working out how to maximize my storage — it took me several weeks to figure out how to store 4 gallons of milk at once — so that I can fit in all the things and not have to go to Costco too often.

A different kind of month

This past five weeks or so, my husband and I have also been working on eating more protein, vegetables, and whole grains. That means no more filling up on potatoes and white bread as we had been doing in the spring. A family doctor recommended the South Beach Diet. Gah! While we’re not embracing it whole hog — I don’t like all the fake food that the diet endorses — we are looking at sugar (natural or not) in a whole new way. I realize that just going sugar cane-free isn’t enough, something I didn’t understand when we did our sugar fast.

This turn away from empty carbs makes grocery shopping a little more complex. And expensive if I don’t shop right. Interestingly enough, I was able to stay very close to budget this month WITHOUT taking a weekly tally or even using the envelope system. I just held my breath a lot. Haha.

Next month may be a different story as we will be feeding my nieces for a full week, have a few other social events planned, and are starting back to school. But, we’ll see.

Grocery Geek

Grocer Geek is my regular report of how I shopped for groceries, what deals I found, and my running total of how we’re sticking to a budget for groceries.

Here’s the rundown on my shopping this week. As you read, keep in mind who and how I’m shopping:

My grocery shopping profile

Grocery Geek: June Totals | Good Cheap EatsTo update you on my grocery geekiness:

  • I’m feeding eight people, ages 53, 44, 19, 15, 14, 12, 9, and 7. Five of those people are males. They eat A LOT!
  • I’m shooting for a budget of $1200, per the USDA food cost reports the last time I added up for people of our demographics. I live in Southern California where produce is cheap, but meat and dairy are not.
  • I’m trying to feed us mostly unprocessed foods, with a few “healthier” convenience items thrown in and a junk food splurge* here and there.
  • I work at home and teach five of our kids, so I don’t have as much time for fiddling in the kitchen as I would like.
  • I no longer use coupons on a regular basis, though I do love the coupons that Ralphs offers.
  • I have at least ten grocery stores within 5.5 miles of my house. It is easy (for better or for worse) to stop at several stores to get the best deals.
  • We mostly eat at home. My husband and college age son often pack lunch and breakfast to work, but sometime have lunch out. My husband and I enjoy a date once a week. FishPapa takes one child out to “dinner with dad” once a week. We eat out as a family on average once a week.
  • BEFORE YOU JUDGE ME FOR EXTRAVAGANCE, please read this post.

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Trader Joe’s

Trader Joe’s is probably my favorite store. It’s not the cheapest, but there are so many items they offer that we really, really love, like frozen chicken tenders, Hatch Valley salsa, and ground turkey. They also have the best prices on some of our favorite items, like plantain chips, sunflower butter, and rice crackers.

I’m a little picky about some items because I have to be. For instance, I only buy nuts at Trader Joe’s since (currently) their almonds aren’t processed in a facility with other nuts my daughter is allergic to. This issue of cross-contamination greatly effects what I buy and where.

  • frozen chicken tenders $7.49/2.5 pounds
  • eggs $1.29/dozen
  • milk $2.49/gallon
  • hummus $1.99
  • Fage $3.59
  • sugar snap peas $2.49
  • broccoli florets $2.29
  • organic power greens $1.99
  • organic romaine hearts $2.49
  • almonds $6.99
  • flatbread $1.99
  • cashews $7.49
  • organic coconut milk $1.69
  • garbanzo beans $0.79
  • organic tomato sauce $1.49
  • sunflower seed butter $4.99
  • crunchy almond butter $7.99 AN AMAZING SPLURGE – SO GOOD!
  • hatch chili salsa $2.79
  • mineral water plus CRV $1.09
  • cereal $1.99
  • organic persian cucumbers $2.49
  • bell peppers $0.99 each
  • tea $2.29 to $2.49
  • feta cheese $2.99
  • hummus $2.99
  • small garlic olive oil to take to work $3.99

Total spent: $167

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Costco

While Costco isn’t my favorite place to shop, it is my favorite for great deals. My husband is happy to shop for me, but I do often change my meal plans when a price doesn’t jive with the price book in my head. Lately, I’ve hauled one or more teen boy with me so that he/they can push the cart and load the car. I’ve thrown my back out more than once lugging Costco-size packages around.

  • frozen mahi mahi $19.99
  • frozen tilapia $13.99
  • frozen salmon $26.99
  • whole grain bread $4.59
  • 6 pack red bell peppers $5.99
  • Aidells chicken apple sausage 3-pack $13.89
  • canned tuna $12.99
  • hummus singles $5.99
  • 2 dozen organic eggs $6.99
  • guacamole singles $10.99

Total spent $122

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Sprouts

Sprouts is a “health food store” of sorts. It has pretty great sales on produce and seafood. Their sausage is great, but the rest of their meat department is pretty sad, particularly the chicken. Crunchy chicken? No thanks. I buy a lot of vitamins and essential oils here if I can’t find great prices on Amazon.

That said, their sale produce has been looking pretty sad lately and doesn’t stay fresh super long once you take it home. Kinda subtracts from the value, if you know what I mean.

  • baby cucumbers $2.50/bag
  • cilantro $0.50
  • grape tomatoes $1.50
  • green onions $0.50
  • blueberries $0.88/half pt
  • XL avocados (about the size of three smalls) $1.77
  • limes 3/$1
  • nectarines $0.50/lb
  • organic celery stalk $1.99
  • snap peas $1.99
  • cherries $1.88/lb
  • garbanzo bean flour $2.79
  • marjoram $3.99
  • organic graham crackers $1.99
  • sea salt $2.49
  • canned black beans $0.79
  • water chestnuts $0.99
  • ham off the bone $2.99/lb
  • canadian bacon $4.49
  • Italian Chicken Sausage $2.99/lb
  • shrimp $6.99
  • flour tortillas $3.79
  • frozen raspberries and peaches $1.50/bag
  • minus bag credit

Total spent $90

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Ralphs

Ralphs is my favorite of the traditional grocery stores. They have a great customer loyalty program and stellar markdowns. Sales are often good on those things I can’t find elsewhere, like Peets coffee. They also carry a ground turkey (Simple Truth) that is pretty comparable to Trader Joe’s, but often at a lower price.

  • slider buns on clearance $0.69
  • milk $2.19 gallon
  • sparkling water $4.39 after CRV
  • Peets coffee $7.99
  • eggs $2.69
  • portabellas on clearance $0.49
  • jalapenos $0.99/lb
  • cilantro $0.69
  • spaghetti squash $2.52
  • personal watermelon $1.47
  • chicken broth on clearance $1.89
  • fage $3.00
  • pirate’s booty $2.49
  • ground turkey $4.99 (not on sale, but we “needed” it for 4th of july – my 15yo planned the menu, can’t begrudge the boy sliders when he says he’ll cook)
  • hot dogs $2.97
  • minus bag credits and $3 coupon

Total spent $63

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Sprouts

  • organic romaine hearts $2.99
  • red bell peppers $0.88 each
  • yellow onions $0.50/lb
  • whole wheat tortillas $3.39
  • minus bag credit

Total spent $15

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Costco

  • precooked bacon $10.89 (mama ain’t got time to fry bacon)
  • Tillamook $9.95
  • organic eggs $6.99/2 doz
  • shredded mozzarella $9.29/5#
  • 6 romaine hearts $2.99
  • snap peas $5.79
  • deli roast beef $9.30
  • deli roast chicken $10.56
  • deli ham $11.99
  • olive oil $11.99
  • organic carrots $4.49/5#
  • 6 red peppers $5.99
  • 4 pork tenderloin $21.83
  • broccoli florets $3.99
  • crimini mushrooms $4.79
  • 4 lbs butter $10.49
  • jarlsberg slices $8.99
  • hummus singles $5.99 (we waste less with the little packs and control portions)
  • milk $2.00/gallon
  • 2 loaves whole grain bread $4.59
  • 2 large bottles agave nectar $10.89 – such a great deal compared to small bottles at ALDI and TJs
  • large container fage $6.39

Total spent $200

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Ralphs

  • basmati rice $4.49 – we go through a lot of this, so I need to settle on a good bulk source that is easily accesible.
  • mustard $0.99 on clearance
  • starbucks coffee $1.99, 3.99, and $5.99 after coupons
  • cottage cheese $3.99
  • peppermint extract $2.99
  • cake mix $1.99 on clearance
  • whole wheat tortillas $3.79
  • buttermilk $2.99
  • fresh mint $1.29
  • zucchini $0.99/lb
  • cilantro $0.69
  • broth $1.89 on clearance
  • ground turkey $1.77 after coupon and sales
  • ground turkey $2.77 on sale
  • turkey sausage $0.99 on clearance
  • bread $2.50
  • minus $5 meat coupon
  • minus $3 store coupon
  • minus $1.50 store coupon

Total spent $79

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Sprouts

  • strawberries $0.99/lb
  • green bell peppers $0.68ea
  • XL avocados $2ea
  • limes 5/$1
  • red sweet potatoes $0.88/lb
  • roma tomatoes $0.98/lb
  • wasa crispbread $2.99
  • sesame seeds $3.99
  • shredded coconut $2.99
  • poppy seeds $4.99
  • mineral water $1.39 including CRV
  • spices $3.99
  • quinoa $10.49 (on huge sale! This is normally about $15/bag)
  • bread $2.99
  • minus bag credits

Total spent $71

Sprouts

  • cucumbers $0.49/ea
  • red bell peppers $0.98
  • milk $2.49

Total spent $10

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Ralphs

  • sunchips $1.99 WYB3 – a beach day splurge
  • rolls $3.59 – ditto
  • whipping cream $3.59
  • yogurts $0.49 to 0.69 on clearance
  • beans $1.79 to $1.99
  • veggie trays $0.75 on clearance
  • portabello mushrooms $1.45 on clearance
  • eggs $1.99

Total spent $36

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Sprouts

  • pears $0.98/lb
  • melons $0.98ea
  • cucumbers $0.49ea
  • apples $0.88/lb
  • grape tomatoes $1.50
  • green peppers $0.50ea
  • XL avocados $2
  • organic romaine hearts $1.98
  • red bell peppers  $0.50ea – I bought TEN!
  • wasa crispbread $2.99
  • ginger $1.39
  • mineral waters $1.39 after CRV
  • beans $0.89
  • crushed tomatoes $1.69
  • milk $2.49
  • cottage cheese $3.99
  • greek yogurt $2.50
  • eggs $2.89
  • london broil $2.99/lb
  • whole grain bread $2.59
  • minus bag credits

Total spent $71

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Costco

  • avocado oil $9.49
  • hummus singles $6.49
  • sourdough $3.69
  • milk $2.00/gallon
  • snap peas $5.49
  • organic eggs $3.50/dozen
  • XL Fage $6.39
  • deli roast beef $9.51
  • deli ham $11.99
  • Tillamook $9.29
  • whole grain bread $4.59/2 loaves

Total spent $121

Walmart

I don’t love to grocery shop at Walmart. I’m not sure why that is since they often have good prices. But, I find that the prices are generally okay, but sales elsewhere are better. I have been using their savings catcher this year and so far have accrued $15 in price matching cash back, so that’s something.

I no longer shop at Target, so I find that shopping Walmart and not enjoying it too much is actually saving me a lot of money. I get in and out as quickly as possible. Ha!

  • L can black beans $1.34
  • XL can pinto beans $1.64
  • XL juice $4.97

Total spent $11

Grocery Geek: What We Spent in July | Good Cheap Eats

Sprouts

  • strawberries $0.98lb
  • clementines $2.98/2#
  • cucumbers $0.49
  • green onions $0.50
  • XL avocados $2.00
  • cilantro $0.50
  • mini watermelon $0.98each
  • organic broccoli $0.98/lb
  • organic celery $1.99
  • red bell peppers $1.50 (no sale that day!)
  • grapes $0.98/lb
  • mushrooms $2.49
  • coconut milk $1.79
  • mineral water $1.10 after CRV
  • milk $2.49
  • cottage cheese $3.99
  • buttermilk $2.69
  • eggs $2.89
  • whipping cream $3.69
  • shrimp $6.99/lb
  • flour tortillas $3.29
  • corn tortillas $2.99
  • frozen raspberries $2.50
  • minus bag credits

Total spent $83

Bob’s Red Mill

I have loved Bob’s Red Mill products for a long time. Bob’s Red Mill offered a free shipping code at the beginning of the month which I took advantage of. Since we’re trying to focus on whole grains, I wanted to make sure I had what we needed for home baking. The prices averaged out to be better than what I can find at the store, so it was worth it to stock up.

I just got an email yesterday that Bob’s Red Mill is now offering free shipping on all orders of $50 or more!

  • 4 bags whole wheat flour (20#) $15.39
  • 4 bags white whole wheat flour (20#) $28.79
  • 4 bags whole wheat pastry flour (20#) $15.39
  • semolina flour $3.09

Total spent $63

Amazon

I have our toilet paper delivered every month via Amazon Subscribe and Save. We never run out that way. Occasionally I also order some dry goods if the price is good. This month I ordered flours to build my baking pantry.

This post contains affiliate links. When you make a purchase through those links, I am paid a small amount in advertising fees. Thanks for your support. I really appreciate it.

Total spent $19

Total spent this month $1221

Here’s how it’s looking for the year to date:

  • January $669
  • February $1092
  • March $1206
  • April $1435
  • May $1500
  • June $1215
  • July $1221

Total YTD: $8338

That total divided by 7 months, brings our average to $1191/month which is just under our $1200 budget per month. 😉 I’m still squeaking by.

Subscribe to Good Cheap Eats
Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. I always buy the basmati rice from Costco. Is there a reason you don’t, other than just not enjoying shopping there?

    I’ve been more budget-conscious with grocery shopping lately and am reevaluating my purchases. That’s why I ask. 🙂

  2. Wow. Listing out every single grocery item and the price impressive! What do you do with all your snap peas? Eat them raw as a snack?

  3. Laurie in CA says:

    Man, it’s hard to fathom shopping for that much food! I think you do a great job feeding that msny people and staying on budget. Besides working around allergies I imagine you must be working with different preferences too. I’m glad you were able to purchase your new frige. Having one that you really love makes working in the kitchen more pleasurable.

  4. Costco is so much easier for me if I go right when they open (any day of the week). Any chance you could fit that in your schedule somewhere (I know it’s hard)? I loathe shopping there any other time.

    • Yes! I think I will do that once a month for a big stock up and let my husband do the quick runs on his way home. We’ve also had good success late at night midweek. He pumps gas while I grab groceries. Super quick and easy.

  5. Stephanie says:

    I noticed no Aldi’s this month? That has been the big thing that helps me not spend so much. I need to be better about making a Sam’s run (we are Sam’s members v Costco.) I just hate how quickly the price goes up even with just a few things in the cart!

    • To be honest, it’s just too far from my house to make it convenient. It’s in the opposite direction of where I typically drive these days (inland instead of by the coast), so it just didn’t make sense. There are only a few things that were priced significantly lower than what I normally buy at other stores.

      That said, there’s a storefront that’s been empty near our house for over a year. It looks like it would be perfect for ALDI. So, if they moved closer, that might change.

      • Stephanie says:

        I hear that. That’s my situation with Trader Joes. Just too far to with any regularity!

      • Oh good, I was wondering if there was a reason for no Aldis as well! I love Aldis and thrilled one is not too far from my house! It’s my #1 stop for produce, surprisingly.

  6. I’m amazed at the sheer number of times you have to go to the grocery store in a month. I get it, but whew! I’d be exhausted!

    Our grocery store had good deals on yogurt and manager’s specials on bread today. Yum. And a coupon on the salad mixes I get occasionally.

    What kind of coffee are you currently drinking? I think I remember you saying you’d given up caffeine – have you found a good decaf coffee? I see lots of good coffee in the carts – who drinks that? (I am a coffee person. We currently enjoy two of the trader joes coffees.)

    I wonder if Costco would be a good once-a-month trip for you, just a monstrous stockup on what you buy there.

    • My husband is a big coffee drinker. He prefers Peets or Starbucks so I buy those on sale at Ralphs whenever I can. He’s tried TJs and ALDI coffee and not cared for them.

      We ended up going to Costco three times in July, one stop was my husband’s, so I’m thinking that I might do one big stock and then let him do the refills of milk, yogurt, etc.

      • Have you tried Costco’s coffee? Their house blend is roasted by Starbucks , tastes great, and only $10 for 2 pounds. Their coffee alone is worth our membership!

  7. LeslieT says:

    Golly you go through a lot of eggs! Any chance you could get some chickens? And I have to say, I was surprised to see cans of beans in your pics. I thought you usually soaked and cooked from dry.

    • We live in a pretty snooty subdivision, so I’m pretty sure chickens wouldn’t be allowed. Haha.

      I go back and forth between canned and dried beans. It really depends on my mental energy. Lately cans have been much easier for my workload.

      • I came across some discounted bags of black beans last week and decided to pressure can them on Saturday. Rinsed dry beans, salt, and tap water go into the jars, 75 minutes at 15 lbs pressure and jars of cooked beans come out. I turned $3 of sale beans into 8 quarts and 6 pints of ready-to-go beans (about 5 lbs of dry beans).

        That said, I also sometimes cook what I need that day AND sometimes buy cans of beans. 🙂

  8. I love all the pictures. It’s so fun to look into other people’s grocery carts. Why do you no longer shop at Target?

    We also have nuts allergies. I assume Bob’s Red Mill flour is safe? Also, thanks for the heads up on the almonds at Trader Joes. I need to file that away for the future.

    • Bob’s has the typical disclaimers about nuts in the facility, but I trust them when they say they have good practices.

      Check the TJ’s labels each time. They vary by location and it changes from time to time at my same location.

      Re: Target, I’ve found that their advertisements don’t sit well with me. As a mom of boys, I don’t like the over-emphasis that they put on “girl power” and such. Generally, I don’t feel that their policies are family-friendly. It’s a personal choice, but it’s saving us lots of money because I always found stuff that I liked but didn’t need there. LOL!

  9. My father in law always gifts us a premiership to Sam’s Club each year, so I’ve never set foot in a Costco! However, knowing they are rivals, I thought there might be a chance they have the nifty program that Sam’s does. It’s called click n’ pull and you do your shopping online, submit the order, chose the day and approximate time you plan to be at the store and presto! You show up,pay for your order and they bring it out to you 😉 As a mom of 3 young children, it’s GREAT to avoid walking around such a huge store when it can be done for me for free. Just a thought you could check into if they have something similar.

    • Costco doesn’t have that service! Ours opened about 5 months ago, and I do like it. It’s perfectly located for quick stops near where my kids have karate classes. It’s clean, and the people are very helpful. That said, our Sam’s Club has totally stepped up their game since Costco opened! My mom still belongs there, so we can both go to both stores. Their selection of organic products has increased dramatically, as well as the general amount of offerings. My biggest complaints about Costco: no click ‘n pull, and no early morning hours for executive members.

    • Nope. No, click n’ pull, but they are working with Google Express which I’m trying out for a few months. It’s almost the same. I don’t think they do cold stuff, but that’s okay.

  10. So, I noticed you have a variety of flours on your list this month. Do you really see much of a difference with the different flours? I usually use bread flour and all-purpose (as well as white whole wheat), but I’ve been reluctant to try different flours, even when recipes call for them. Is it worth spending the extra $$ when a recipe calls for something like pastry flour? Is the difference between whole wheat and white whole wheat hard to get used to?

    • I think that’s a tricky question. Some people would say NO GRAIN WHATSOEVER is healthiest, so I’m not sure there’s a right answer. If we’re going to do wheat, it’s my understanding is that whole grain flour is healthier. The pastry flour is AMAZING. We made Aebleskiver the other day (a Danish pastry) with whole wheat pastry flour and no one really noticed that it was whole grain.

      I try to stock up when I find good sales. Usually Sprouts has sales at the holidays on BRM flours. I store extras in the freezer.

  11. I love finding deals with those Woohoo! stickers. Yesterday was certainly a winning shopping day for me. At my local Albertsons there were two shopping carts in the middle of the frozen food aisle labeled “Clearance 4 for $1” Two big carts filled with canned food. I bought organic Muir Glen diced tomatoes and tomato sauce, baked beans, hominy, green beans, beets, corn, and even two jars of pickled baby corn on the cob. All had pull dates of 2017 or 2018. After spending ten dollars for FORTY items, I left a happy camper with a much restocked pantry.

  12. Melissa M. says:

    We went through 10 doz. store bought eggs last month. That doesn’t include our own home grown eggs that we ate. (Our son has a little business selling eggs.) For us, by the time we buy the feed, our eggs are not cheaper than store bought conventional eggs and even a lot of the “cage free” type eggs. They never have been, even when eggs were sky high at the store. That said, our eggs are much better quality & I prefer them for when eggs are the star of the dish–frittatas and the like. My husband and daughter eat our eggs for breakfast every morning. For baking, I almost always use store bought eggs. Anyhow, I can totally relate to how much food you buy. My huge stack of grocery receipts at the end of the month attests to the fact that our family of 10 can really plow through the food. Great job, as always, Jessica!

  13. I did not hear about the free shipping offer from Bob’s Red Mill yet! That will be great for us as we buy a lot of their gluten free flours. Thanks!

  14. Lauren S. says:

    I used to hate shopping at Costco until I started going right when they open. I used to go in the early afternoon with both kids, but one day last May I decided to go right after dropping my son off at preschool. Turned out, I actually got there half an hour before opening! At first I felt like an idiot, but then I noticed other folks lining up by the entrance. It turns out that my Costco, at least, regularly opens 15-30 minutes earlier than posted, and it was just me and some retirees. By the time I arrived at the registers (I actually went up and down all the aisles for once, since it was so uncrowded), it was starting to get crowded, but I had 45 minutes of shopping in relative peace! Well, except that all of the grandmas kept stopping me to coo at my baby, but she had the grocery trip of her life, so can’t really complain about that 🙂

  15. Do you or your kids have a sweet tooth? (I do!) I don’t see any chocolate on your grocery list. Do you make homemade baked goods? Any protein bars to suggest? Heard you on Jen Fullweiler today and love your blog!

    • Hi Amanda! Thanks for your kind words. If you saw my instagram today, you’d know where I indulge my sweet tooth. 🙂 In July we were coming off the heels of my daughter’s audition for Kids Baking Championship. We had sweets overload in June, so we really curbed it in July, avoided a lot of sugar, though we may have eaten up our stash of chocolate chips. 😉

      To answer your question, yes, we do bake quite a bit.

  16. You do amazingly well in my opinion! Thank you for all you share with us. I also recommend trying the basmati rice from Costco. It is a big bag, but very reasonably priced compared to grocery stores in our area.

    I have never tried the precooked bacon but don’t fry it. Instead I use the instructions for cooking it in the oven. This is a real improvement over frying it in my opinion. The instructions I found call for cutting the package of bacon in half, then laying the slices out in the pan, putting the pan in a cold oven set to 400 degrees Fahrenheit and baking approximately 17 minutes. Cutting the slices in half makes them easier to handle and less apt to stretch out in spots. I usually fix half a pound at a time for the two of us and freeze the leftovers in a zip bag to use later. I use a big 15 x 11 baking pan, immediately drain the bacon on paper towels and save the bacon grease in a glass jar to cook with later. You do need to check for done several minutes early just in case. The timing varies depending on the thickness of the bacon slices.

  17. Just stumbled across your blog because I was searching Whole30 and one of your older posts came up.. came across this post and you are impressive and amazing! Can’t wait to read more and dig around your blog. Awesome, thanks!

Share Your Thoughts

*