Grocery Geek: January Finished

grocerygeek-gceWe are better. I think. It was like one day I was hacking up a lung and the next morning I woke up with a miraculous healing. I’m a little surprised, actually. I’ve never had an illness just up and go like that. Usually they linger, you know?

Thankful, I am. Hubs and FishBoy16 didn’t get sick either. So, that’s a double-win.

In other news, we did buy some groceries this week, but not much. I’m experimenting with a new series of meal plans that involve using like ingredients and building upon one another to save both time and money. I figured if I was going to shop, I’d buy those things.

Trader Joe’s

trader joe meal plan

Total spent: $70

Not pictured: two gallons of milk

For FishPapa’s birthday, he chose not to go out to eat, so I did run to the store for a tri-tip and some other favorite foods. I took that out of the dining out money, so that doesn’t count, right?

Month of January total: $661

I guess we did okay, despite the illnesses. That said, I am thinking of upping our grocery allowance…. still thinking about that.

Would you rather subscribe by RSS?
Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. Food prices rose 2.5% in 2012 and 0.9% in 2013. With the severe droughts in Texas and California and the unusual freezes in Florida, Georgia and Alabama food prices are forecasted to increase 2.5% to 3.5% this year. The price of beef has risen 8.4% over the past two years while poultry has risen by more than 10% and both are expected to increase another 3 to 4% this year.

    At some point you have to either raise the monthly food budget or change what you buy at the store. Given the expected price increases, I see more vegetarian meals on the horizon for us.

  2. Sounds like my kind of meal plan! Can’t wait to see it

  3. I see you regularly shop at Trader Joe’s. Can you share what you look for there or what deals you find. We’re getting a Trader Joe’s in October.

    • It really just depends. Their pricing is almost always the same. Rarely does the price change. What I really like about TJ’s is the “fun food” as well as their no-GMO guarantee and the fact that their store brands don’t have junk in them.

  4. I finished my pantry challenge on the 28th . I enjoy the space I see in the cupboard and freezer. We ate well with no complaints from the husband. I mastered cinnamon rolls using my bread machine which has not been a help for losing weight. Anyway, it was a joy to go back to the grocery stores as I weirdly love grocery shopping. At our Grocery Outlet they had packages of whole wheat and regular flour tortillas for fifty cents so I stocked up. My goal this year is to not overbuy. I’ll stock up if it’s a great deal-like my favorite salsa for $1.88 a jar-but I don’t need enough for several years. Also my goal is to not waste food and be more creative with leftovers. I made a great mac and cheese using up four different kinds of odd bits of cheese.
    Total amount spent on food in January-$42 for the two of us.

  5. Found the tri tip at our Trader joes. Wow! It’s expensive! Stores don’t sell it in our area & you suggested to ask a butcher. Glad we found it at TJ. Hope hubby had a good birthday!

    • Tri-tip is no longer cheap. Thanks, Food Network. It used to be regularly $1.99/$2.99 (trimmed) in CA. The best sale price I can find now is $4.77 at Ralphs. That’s what I bought for birthday lunch.

    • I started looking for tri tip thanks to Jessica…,it’s terrific… we can get it at our Trader Joes but I have also found it in Costco here in the midwest. Regular stores don’t seem to carry it. The price has steadily increased on it here too. Boo!

  6. Allie Zirkle says:

    Where’s the produce basket?! :)

  7. We finished our grocery pantry challenge at about 125 for the entire month for a family of 4. I have some room in my fridge freezer, but not a whole lot. This month its all about keeping the meals simple.

Share Your Thoughts

*