Carrot Juice Plus

Making homemade juice is cheaper and healthier than purchasing the expensive bottled blends. And juicing is a super easy process, too.

Carrot Juice Plus Kale Beets and Pear

Fresh juices that you buy in itty-bitty bottles at the store are pretty pricey, about three or four dollars each. A trip to the juice bar runs about the same. But, you can make your own juices easily at home.

For years I watched those juice extractor infomercials on TV, skeptical that making homemade juice could be “all that”. But, last fall we jumped in and bought a cheapo machine at Walmart. A few months later we upgraded to this baby. It’s been a fabulous journey in flavor and fresh produce.

Homemade juice rocks.

And my kids have been my very willing companions. It’s been really fun, actually. When I started scrubbing vegetables the other day, in anticipation of juicing, my 16yo said to me, “Oh good, I was going to ask if you could make some juice.” A few minutes later the girls walked in and said, “Yay! Juice.”

I thought they’d just been humoring me this last year, but no, they really do love homemade juices. Warms this mama’s heart.

This new creation was a little more veggie than they are used to, thus its moniker, Carrot Juice Plus. The carrots we had were ginormous, clearly dominating the scene. The great thing about fresh juices, though, is that there are layers of flavor. Even though the carrot dominated, we could still taste the pears, kale, and beets.

Making your own juice

Making juices yourself

Juicing is pretty simple. You run the fruits and vegetables through a shoot, and juice trickles out a spout. Easy peasy.

While you can make juice in a standard blender, it’s a little time-consuming. You have to strain the blended liquid through a nut milk bag or cheesecloth to extract the juice. Instead, a juice extractor is the way to go. You can read about ours here.

Making homemade juice cheaper

Purchasing a juicer is the expense involved in making homemade juices. We use ours almost daily during the fall and winter months when our produce box is bursting at the seams with good things to juice. After the price of the machine is taken into account, I would estimate that an 8 ounce portion costs about $0.25 to $0.50, tops.

Carrot Juice Plus Good Cheap Eats

Do YOU make your own juice?

diy-convenience-150This is part of the DIY Convenience Foods series.

Don’t want to miss a post in this series? Subscribe to 31 Days of DIY Convenience food here. Get updates via email here.

Would you rather subscribe by RSS?
Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. Allie Zirkle says:

    I haven’t tried pears yet. I’m loving using cucumbers! Most of my friends have said beets taste dirty so I haven’t tried them yet. Do you find the yellow beets to be a better choice or maybe is it peeling them?

    • We actually prefer the red beets. They make the juice pink. My girl loves that. I love beets, so I don’t notice the “earthy” flavor, though I’ve heard the complaints. Yellow was what I had and it maintains the carroty color of the juice.

Share Your Thoughts

*